Mateusz Sierpiński, kl. VIIa "Lepiej stawiać mosty czy budować mury?"

 


Lepiej stawiać mosty czy budować mury?

Moim zdaniem lepiej jest stawiać mosty niż budować mury.  Most pełni rolę symbolu, który umożliwia kontakt i nawiązywanie relacji z innymi ludźmi.

Przykładem budowania takiego mostu może być wojna, która wybuchła na Ukrainie. Polska oraz inne kraje świata zbudowały most, przez który nadeszła pomoc dla ludzi w potrzebie. Dostarczano do napadniętej Ukrainy wszystko co było potrzebne, uchodźcy otrzymali pomoc i schronienie. Dzięki temu Ukraina i jej mieszkańcy nie zostali pozostawieni sami sobie. Ludzie potrzebujący pomocy otrzymali ją. Gdyby został wybudowany mur, ludzie nie otrzymaliby pomocy i zostaliby sami ze swoim nieszczęściem.

Kolejnym przykładem może być rozwód rodziców. Jeżeli rodzice pomimo swojego rozstania wspólnie wychowują swoje dzieci, to relacje z dziećmi są nadal budowane i podtrzymywane, a dzieci nie odczuwają tak bardzo rozstania rodziców, bo most łączy dwa domy w których przebywają. Jeśli powstałby mur, dzieci byłyby bardzo nieszczęśliwe, nie mając kontaktu z którymś z rodziców.

Innym przykładem może być również relacja uczniów w klasie. Dzięki budowaniu mostów mamy wiele koleżanek i kolegów, nawiązujemy przyjaźnie, jesteśmy doceniani, ważni i akceptowani. Na wycieczkach świetnie się bawimy. Mur między nami spowodowałby, że nie byłoby wycieczki ani fajnej zabawy. Gdybyśmy nie mieli znajomych czulibyśmy się gorsi.

Przykładem muru może być okres pandemii, kiedy nie chodziliśmy do szkoły, nie widywaliśmy rodziny, znajomych i przyjaciół. Doprowadziło to do naszego złego samopoczucia i nastroju. Nasze relacje były chłodne i czuliśmy się gorsi i wyobcowani przez tą izolację.

Teraz, gdy możemy chodzić do szkoły, spotykać się po lekcjach, grać w piłkę, chodzić do kina, odbudowaliśmy most, czyli nasze relacje i dobrze nam z tym, bo lubimy swoje towarzystwo i dobrze się ze sobą czujemy.

Uważam, że ludzie nie powinni budować murów między sobą, choć czasami jednak należy wybudować taki mur, dla bezpieczeństwa, aby nie pozwolić wyrządzać sobie krzywdy. Są to jednak mury stawiane z konieczności. Budowanie mostów jest o wiele lepsze, przyjemniejsze i łatwiejsze. Mosty mają swoje silne i stabilne filary jakimi są np. rodzice, rodzina i przyjaciele. Mosty mają duże znaczenie w naszym codziennym życiu, łączą, dzięki nim ludzie nie czują się osamotnieni. Mosty dają nam poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.        


 Mateusz Sierpiński, klasa VII a                                          

Komentarze