Kuba Putowski VIIc "Czy treści zawarte w utworach J. Kochanowskiego mogą służyć za życiowe wskazówki ludziom żyjącym w XXI wieku?

 




Jan Kochanowski był wybitnym polskim poetą epoki renesansu. W swoich utworach poruszał wiele życiowych tematów i problemów, a także wspominał o ważnych dla człowieka wartościach. Przemyślenia, które zawarł w swojej twórczości kierował zarówno do młodszych jak i starszych, biednych i bogatych. Jednak co z treści zawartych w utworach poety może służyć za wskazówki dla ludzi żyjących w XXI wieku? Myślę, że jest to kilka uniwersalnych wartości i przesłań, a w swojej pracy postaram się to udowodnić.

            Przede wszystkim bardzo ważną wartością w życiu człowieka jest zdrowie. Kochanowski wspomina o tym we fraszce „Na zdrowie”. Poeta mówi o zdrowiu, że jest bardzo cenne, nic nie może go zastąpić – ani władza, ani młodość czy sława, ponieważ gdy nam go zabraknie, nie możemy z tego wszystkiego skorzystać.  Doceniamy je tak naprawdę wtedy, gdy zachorujemy. Szczególnie teraz w dobie pandemii, kiedy tak wiele osób choruje, ludzie zaczęli uświadamiać sobie, jak ważne jest zdrowie – nasze i naszych bliskich. Zaczynamy o nie dbać, bo wiemy, że bez niego niewiele można zrobić.

            Także w innych fraszkach Kochanowski przekazuje pewne przesłania. Jednym z nich jest moc przyjaźni opisana w utworze „Na zachowanie”. Twórca przekonuje, że jest ona niezwykle ważna oraz dostrzega, że człowiek bez przyjaciół jest bardzo samotny. Trzeba szukać przyjaźni, ponieważ bez niej nasze życie jest szare. Człowiek nie ma wtedy takiej bliskiej osoby, która mu pomoże, doradzi i będzie towarzyszyć w chwilach szczęścia. Z pewnością ważniejsza jest przyjaźń, czy miłość niż władza, sława i dobra materialne. Podobne przesłanie jest we fraszce „Na dom w Czarnolesie”. Człowiek jest szczęśliwy, gdy ma dom, rodzinę, życzliwych ludzi wokół siebie i spokojną starość. Ma to istotne znaczenie dla ludzi, bez względu na czasy.

            Z kolei w cyklu „Treny” autor porusza problem śmierci bliskiej osoby i związane z tym bezgraniczne cierpienie. Poeta na podstawie własnego doświadczenia – odejścia małej córki Orszulki, pokazuje wszystkie etapy swojej żałoby. Ostatecznie dowiadujemy się, że o zmarłych bliskich należy pamiętać, rozmawiać o nich, wspominać ich, ale nie można ich wiecznie opłakiwać, mimo że ich śmierć jest dla nas bardzo traumatyczna. Trzeba żyć dalej, niezależnie od ogromu naszego cierpienia.

            Przesłania twórczości Jana Kochanowskiego dotyczą wielu uniwersalnych wartości. Mimo, że poeta żył w XVI wieku, są one nadal aktualne i ważne dla ludzi żyjących obecnie, a więc możemy nimi kierować się w życiu. Jednak to, czy uznamy je za potrzebne, zależy już tylko od nas.         

Komentarze