Maja Dudek VII C - Czy refleksje i spostrzeżenia Jana Kochanowskiego są aktualne w XXI w.?

 Czy refleksje i spostrzeżenia Jana Kochanowskiego są aktualne w XXI w.?





 

Jan Kochanowski to wielki poeta, człowiek renesansu, który w swojej twórczości porusza ponadczasowe tematy dotyczące ważnych spraw dla człowieka, takich jak zdrowie, dom, rodzina, przyroda czy wiara w Boga. W jego utworach jest również mowa o emocjach i uczuciach, których każdy z nas doświadcza. Wiersze jego autorstwa zmuszają czytelnika do zastanowienia się nad własnym życiem
i otaczającym go światem. Dlatego uważam, że refleksje i spostrzeżenia
J. Kochanowskiego są aktualne XXI w. i w swojej pracy postaram się to udowodnić.

Zacznę od tego, że dla poety bardzo ważna była ludzka życzliwość, dom i rodzina oraz pogodna starość, a nie bogactwa i przepych, o czym pisał we fraszce „Na dom w Czarnolesie”. Mam jednak wrażenie, że we współczesnym świecie ludzie zapominają o najbliższych i coraz mniej czasu poświęcają na wspólnie spożywanie posiłków, rozmowy czy okazywanie sobie uczuć, gdyż ciągle gonią za pieniądzem. Dlatego może warto się zastanowić nad tym, czy spędzanie czasu z bliskimi nie jest najważniejsze i czy nie powinno nam to wystarczyć do szczęścia.

Kolejną ważną myślą, którą Jan Kochanowski zawarł we fraszce „O doktorze Hiszpanie”, jest krytyka wady ludzkiej - pijaństwa i skutków z tym związanych. Wiadomo, że wszystko jest dla ludzi, ale zażywanie alkoholu w zbyt dużych ilościach nie jest wskazane, gdyż możemy się od niego uzależnić i wpaść w nałóg. Należy, zatem pamiętać o zachowaniu umiaru w piciu.

Poeta uświadamia nam, że w życiu bardzo ważne jest zdrowie. We fraszce "Na zdrowie" pisarz zauważa, że powinniśmy je szanować i o nie dbać. Ludzie często zaczynają doceniać jego wartość dopiero wtedy, gdy je stracą. Wielu młodych ludzi postępuje lekkomyślnie, np. popisując się przed znajomymi, zapominając o konsekwencjach swoich czynów, przez co mogą stać się kalekami na całe życie. Niestety w dzisiejszych czasach za pieniądze nie można kupić zdrowia, a zaawansowana medycyna nie zawsze jest skuteczna.

Chciałabym zwrócić uwagę, że pisarz w utworze „Na zachowanie” porusza ponadczasowy temat przyjaźni, pisząc, że bez przyjaciół człowiek jest samotny. Zauważa, jak bardzo istotne jest to, aby każdy miał, chociaż jedną taką osobę, z którą mógłby szczerze porozmawiać o problemach, powiedzieć jej, co go trapi i cieszyć się z nią ze swoich sukcesów. W XXI w. przyjaźń jest szczególnie ważna, ponieważ jest wiele osób, z różnych powodów samotnych czy odizolowanych od innych np. przez pandemię. Młodzi ludzie coraz częściej korzystają z różnych technologii i coraz rzadziej spotykają się z innymi. Dlatego tak ważnym przesłaniem jest budowanie relacji międzyludzkich.

Zwróćmy uwagę na fakt, że autor swoimi wierszami zmusza nas do refleksji nad własnym bytem. Uświadamia nas we fraszce "O żywocie ludzkim", że w życiu wszystko jest ulotne, nie ma nic pewnego i wszystko kiedyś przeminie. Może warto na chwilę się zatrzymać, przemyśleć swoje życie i coś w nim zmienić. Jednocześnie poeta w pieśni II "Serce roście, patrząc na te czasy" mówi o tym, że każdy z nas powinien żyć w zgodzie ze swoim sumieniem i być uczciwym, bo tylko taki człowiek może być szczęśliwy.

Warto też zauważyć, że J. Kochanowski w Trenie I opisuje ból, pustkę, rozpacz, cierpienie po stracie bliskiej osoby i daje nam do zrozumienia, że wobec śmierci bliskich jesteśmy bezbronni oraz nie możemy ich przed nią uchronić. Nadchodzi jednak taki czas, kiedy musimy pogodzić się z losem, wolą Boga i żyć dalej, o czym jest mowa w Trenie XIX.

Podsumowując powyższe rozważania można stwierdzić, że refleksje zawarte w utworach Jana Kochanowskiego są wciąż aktualne i bliskie każdemu człowiekowi. Możemy w nich znaleźć wytyczne, jak postępować, co jest w życiu ważne i jakie rzeczy powinniśmy doceniać, zanim je utracimy. Moim zdaniem, takie wartości jak czyste sumienie, dobroć oraz ludzka życzliwość są i były ważne dla każdego pokolenia.

Komentarze