Maja Dudek VIIIC "Wpływ wojny na życie człowieka - na podstawie poznanych utworów".

 

    



 Wpływ wojny na życie człowieka - na podstawie poznanych utworów.

 

Od tysięcy lat na całym świecie wybuchają liczne konflikty zbrojne. Dzieje się tak, ponieważ na ziemi żyją ludzie, którzy za wszelką cenę dążą do dominacji jednego kraju nad drugim, chcą powiększać swoje terytoria lub wzbogacać się kosztem innych. Nie należy jednak zapominać o tym, że każda wojna ma wpływ na życie człowieka i w swojej pracy postaram się to udowodnić.

            Zacznę od tego, że ofiarami działań wojennych obok dorosłych ludzi są zawsze niewinne dzieci, których przykładem jest bezimienny „syneczek” opisany w wierszu K.K. Baczyńskiego
pt. „Elegia o… (chłopcu polskim)”. Chłopczyk zamiast cieszyć się beztroskim dzieciństwem musiał przez cały czas żyć w ciągłym strachu, patrzeć na krew i ciała martwych ludzi. Przestał być bezbronnym i nieskazitelnym dzieckiem, gdyż musiał wziąć do ręki broń i walczyć na froncie jak dorosły mężczyzna.

            Kolejnym argumentem przemawiającym za moją tezą jest to, że ludzie, którzy uniknęli śmierci w czasie wojny, zamiast cieszyć się z tego powodu, często przeżywają załamanie psychiczne. Dowodzi tego utwór T. Różewicza pt. „Ocalony”, w którym podmiot liryczny opowiada o zagładzie i widoku „furgonów porąbanych ludzi” zabitych jak zwierzęta. Młody mężczyzna nie potrafi odróżnić dobra od zła, szuka nauczyciela, który pomoże mu zapomnieć o tym, co przeżył oraz poukładać jego życie i system wartości na nowo.

            Warto zauważyć, że podczas interwencji zbrojnej najeźdźcy bardzo często obchodzą się ze swoimi ofiarami w bestialski sposób. Tak działo się też podczas II wojny światowej, kiedy to więźniowie byli umieszczani w obozach koncentracyjnych. Do tych wydarzeń nawiązuje wiersz
T. Różewicza pt. „Warkoczyk”. Poeta opisuje w nim kobiety i małe dzieci, którym golono włosy,
a następnie zabijano je w komorach gazowych. Mówi o tym, że już nikt nie dotknie dłonią włosów tych niewinnych istot ani nie pociągnie za warkoczyk ze wstążką w szkole, a przecież gdyby nie ten okrutny czas, ludzie ci mogliby korzystać z uroków życia, być szczęśliwi. Niestety nie było im to dane.

            Nie sposób nie wspomnieć też o młodzieży, która, gdy rozpoczyna się wojna, rezygnuje ze swoich marzeń i planów na przyszłość. Tak było w przypadku Alka, Rudego i Zośki - bohaterów powieści A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Chłopcy po zdaniu matury chcieli iść na studia, podróżować i umawiać się na randki z dziewczynami. Jednak bardzo szybko musieli porzucić swoje plany, dorośli i stanęli do walki, narażając własne życie, gdyż chcieli żyć w niepodległej Polsce.

            Podsumowując moje rozważania, mogę śmiało stwierdzić, że każda wojna ma wpływ na życie człowieka. Niesie ona ze sobą wiele nieszczęść, cierpień oraz powoduje traumę u tych, którzy ją przeżyli. Obywatele napadniętych terytoriów zmuszeni są często do emigracji w celu uniknięcia śmierci, tracą dobytek swojego życia, niszczone są całe miasta, rozdzielane są rodziny, a dzieci zostają sierotami. Giną miliony niewinnych ludzi, a ja ciągle zadaję sobie pytanie - W imię czego?

                                                                                                                 

                                                                                              Maja Dudek kl. VIIIc

Komentarze