Jakie są podziały we współczesnym świecie? Gabrysia Gurgoń 8C

 Gabrysia Gurgoń VIII C

Jakie są podziały we współczesnym świecie?

 


     Jakie podziały obowiązują we współczesnym świecie? Czy można ich uniknąć, a co ważniejsze, czy da się ich unikać? To są dobre pytania do poważnego zastanowienia się nad teraźniejszością i porozmyślania o  własnej roli w społeczeństwie. Wiedząc o tym, czy też nie wiedząc, już teraz jesteśmy bądź zostaliśmy zakwalifikowani do jakiejś grupy zrzeszającej osoby, takie jak my. Mam tutaj na myśli, że już teraz jesteśmy przez kogoś klasyfikowani, jako np. ten biedniejszy, ten co spiskuje, ten podejrzany, albo ten miły, ten co zawsze ma dobry humor, ten co nam pomoże. Oczywiście jest to tylko garstka przykładów, na podstawie których mamy różne opinie na swój temat, pozycję w większym gronie, ale dlaczego „jak nas ludzie widzą, tak nas malują”?

     To proste, wszystko dzieje się w mózgu, a dokładniej w podświadomości. Chcąc czy też nie chcąc, jesteśmy dzieleni i przydzielani do różnych grup za pomocą stereotypów. W praktyce wbrew pozorom jest to bardzo przydatna umiejętność, dzięki której możemy m.in. z większą łatwością panować nad sytuacjami, gdzie trzeba szybko myśleć i analizować, albo odczuwać mniej stresu, spowodowanego brakiem kontroli nad czymś. Jesteśmy więc klasyfikowani ze względu na wszystko. Pochodzenie, kolor skóry, wyznawana religia, znajomości, bogactwo czy też bieda mają wpływ na to, jak nas inni widzą, a co za tym idzie, jak nas chociażby szanują, albo w jaki sposób się do nas odnoszą.

Okej, wiemy już, że jesteśmy segregowani , ale to przez ludzi spotykanych przez nas na co dzień. Jak wygląda sprawa na większą skalę? Jako obywatele  jesteśmy też klasyfikowani przez państwo na podstawie naszego statusu społecznego (który kreuje się na podstawie naszego otoczenia i ludzi, z którymi przebywamy), majątku czy też zasług dla ojczyzny.

Niestety żyjemy w takich czasach, kiedy każdego można przekupić w nadziei, że pieniądze załatwią sprawę. Rzeczywiście takie sytuacje mają miejsce, ale na to nie mamy za dużego wpływu. Podobnie jest też w stosunku do państw. Są kraje, które bardziej i mniej doceniamy ze względu na politykę, różnego rodzaju statusy, geografię, wydarzenia wewnętrzne, czy też ze względu na wspomniane wcześniej stereotypy o ludziach zamieszkujących dany obszar.

     Czy jesteśmy więc w stanie uniknąć takiej klasyfikacji? Odpowiedź na to pytanie brzmi - nie. Nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Od zawsze ludzie dzielili innych na lepszych i słabszych, i nawet, gdybyśmy chcieli to zmienić, to nie bylibyśmy w stanie, ze względu na to, że jest to wrodzone, a samych siebie nie oszukamy. Bez tego tak naprawdę bardzo trudno by nam się żyło, ale ważne, żeby umieć zauważać w tym dobre strony.

 

Komentarze