Czy ludzie potrzebują przyjaciół? Karolina Szczudło 6C

 

         Karolina Szczudlo VI c

 

Czy ludzie potrzebują przyjaciół?



 

          Ludzie często słyszą, jak ważna jest przyjaźń, jaką daje nadzieję na lepsze jutro. Zresztą, sam Tove Jansson powiedział: ,, Jedyne, co miało jakieś znaczenie, to to, że znalazłem mojego pierwszego przyjaciela, a tym samym zacząłem naprawdę żyć ”. A więc, czy jest tak naprawdę? Czy wszyscy ludzie potrzebują kontaktu z kimś, kto ich wysłucha i nie oceni?

Myślę, że warto jest mieć osoby bliskie naszemu sercu, a posługując się przykładami z literatury i filmu, postaram się to udowodnić.

        Na początku pragnę wspomnieć o tym, że przy przyjaciołach zawsze możemy być sobą. Nie kryjemy twarzy za maską i nie udajemy. To, co mówimy, jaką wykazujemy przy tym mimikę, to wszystko posiadają ludzie od urodzenia. Przy przyjaciołach nikt nie boi się pokazać prawdziwej twarzy i wyrazić siebie. Tak właśnie było w filmie ,, Cudowny chłopak ‘’, w którym tytułowy bohater Auggie Pullman był sobą tylko w towarzystwie najbliższych, czyli rodziny. Ale zmieniło się to, gdy poszedł do szkoły. Przez jego liczne operacje miał, jego zdaniem, ,,brzydką twarz’’, ale zmienił postrzeganie siebie, gdy poznał przyjaciela Jacka, który później przekonał się, że nie należy oceniać kogoś po wyglądzie.

         Warto też wspomnieć o tym, że więzy przyjaźni często zacieśniają są między rodzeństwem bądź związkiem człowieka ze zwierzęciem. Posłużę się przykładem książki ,,Małe kobietki’’ autorstwa Louisy May Alcott. Opowiada ona o losach czterech sióstr, które razem śmieją się, kłócą i zwierzają ze wszystkich trosk. Mimo różnych wybranych przez bohaterki dróg życiowych, siostrzana miłość i przyjaźń pozostała na zawsze. Podobnie jest w lekturze ,,O psie, który jeździł koleją’’ z tym, że w tej książce zaprezentowana jest wyjątkowa przyjaźń człowieka z psem.

          Istotna wydaje się też sprawa lojalności między przyjaciółmi. Pragnę przytoczyć tutaj przysłowie angielskie które brzmi: ,, Ten jest dobrym przyjacielem, kto mówi dobrze o nas za naszymi plecami ’’. Lojalność to coś więcej niż tylko słowa. To pełne zawierzenie drugiej osobie. Bardzo ważna jest szczerość i zaufanie. Idealnie odnosi się do tego argumentu książka pod tytułem: ,, Ania z Zielonego Wzgórza ’’, w której główna bohaterka Ania poznaje ,,bratnią duszę’’, czyli przyjaciółkę Dianę. Są razem na dobre i złe, i nigdy nie zdradziły powierzonych sobie tajemnic.

         Podsumowując, myślę, że przytoczone przeze mnie argumenty udowodniły, jak wielką wartością jest przyjaźń, oraz że człowiek, mając przyjaciół, jest szczęśliwszy, a jego życie obfituje w piękne wspomnienia.

 

 

Komentarze