Czy świat jest czarny, biały, a może szary? Michał Zacheja VIIIC

 

Michał Zacheja 8c



 

Czy świat jest czarny, biały a może szary?

           

            Jaki jest świat wokół nas? W XXI w. każdy widzi świat inaczej. Dla niektórych jest piękny, a dla innych już nie.  Czy jest dobry albo zły? Zastanówmy się, czy świat jest tylko czarno-biały? A może pomiędzy są różne odcienie szarości? Moim zdaniem nie da się jednoznacznie postawić granicy między czynami dobrymi a złymi, podzielić wszystkiego na to co dobre – czyli białe oraz czarne, czyli złe. Postaram się ukazać szarości naszego świata, odwołując się do literatury.

            Lekturą ukazującą przemianę bohatera jest „Opowieść wigilijna”. Scrooge gnębił Boba, źle się w stosunku do niego zachowywał, aż pewnego dnia pod wpływem wydarzeń stał się dobrym człowiekiem. Są okoliczności które wpływają na postępowanie i zachowanie ludzi oraz sytuacje, które powodują zmianę tego zachowania. Nikt nie jest tylko złym człowiekiem, mimo że na początku może sprawiać takie wrażenie. Dobro, czyli nasza biel, może być głęboko ukryte i czekać na wydobycie.

             Kolejną lekturą w której popełniana zbrodnia nie może być oceniana jednoznacznie jest „Pan Tadeusz”. Jacek Soplica był dobrym człowiekiem szukającym szczęścia, uczciwie określał swoje uczucia i zamiary względem Ewy. Aczkolwiek Stolnik zwodził go i utwierdzał w przekonaniu, że będzie mógł poślubić jego córkę. Wykorzystany i odrzucony Soplica popełnił zbrodnię w afekcie. Za swój czyn całe życie odpokutowywał. Analizując jego zachowanie przed zbrodnią i rehabilitację po jej popełnieniu, możemy przypuszczać, że gdyby nie okoliczności, nigdy by do tego zabójstwa nie doszło.   

            Rozważmy hipotetyczną sytuacje, w której widzimy człowieka, który ukradł w sklepie jabłko. Z początku uważamy go za zwykłego złodzieja. Jednak wnikając w jego życie, okoliczności popełnienia przewinienia, nasze postrzeganie tego czynu może ulec zmianie. Jeśli się dowiemy, że ta osoba jest biedna, bezdomna, nie dostaje pomocy od państwa i sama nie może sobie ułożyć życia, a kradnie z głodu, to dostrzegamy motywy, które kierują ją do określonych działań. Zupełnie inaczej będziemy patrzeć na człowieka, dla którego kradzież jest formą pracy, zarobku.      

            Kolejnym potwierdzeniem, że pomimo wychowania w jednym domu o jasnym podziale obowiązków i jasnych zasadach moralnych każda z sióstr wyrasta na inna osobę. Okrutne i bezwzględne zachowanie Balladyny jest kontrastowym przeciwieństwem do pracowitości i troskliwości Aliny. Z każdym kolejnym złym czynem Balladyna coraz bardziej stacza się w otchłań mroku. Czarny charakter staje się coraz czarniejszy.      

            Przytoczone przykłady dowodzą, że nic nie jest jednoznacznie - czarne lub białe. Z moich rozważań wynika, że na postępowanie ludzi i odbieranie świata wokół nas mają wpływ inne czynniki. Uważam że wszystko należy rozpatrywać w kontekście okoliczności zdarzeń, gdyż to one warunkują nasze zachowanie i sposób odbierania przez nas świata. „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Dobrze widzi się tylko sercem”. Tylko szerszy kontekst postrzegania ukaże nam wszystkie odcienie szarości oraz głębie bieli i czerni.

Komentarze