CZY ŚWIAT BEZ KSIĄŻEK BYŁBY UBOŻSZY? ZUZIA MICHALAK 6C

 

Zuzanna Michalak 6c

 „Czy świat bez książek byłby uboższy?”




Książki odgrywają bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Na ich kartkach została spisana historia całej ludzkości i rozwoju cywilizacji. Książki nie tylko dostarczają wiedzy, ale pomagają nam także w pracy, uczą praktycznych umiejętności, a co się z tym wiąże, uczą także logicznego myślenia. Czy świat bez książek byłby uboższy? Czy ludzie mieliby uszczuplony zasób słów? Moim zdaniem tak (pod warunkiem, że są to dobre książki)  - więc postaram się odpowiedzieć na te pytania i odnieść się do przykładów literackich.

Świat byłby uboższy, gdyby nie było książek, ponieważ poprzez czytanie rozwijamy naszą wyobraźnię, której brak zaniża naszą kreatywność i pomysłowość.

Literatura skłania nas do refleksji. Często myślimy nad dalszymi losami danego bohatera, zastanawiamy się nad tym, czy dobrze, czy może jednak źle postąpił. Niektórzy z nich stają się wzorami naszego postępowania i zachowania się w życiu. Wartościowe książki uczą nas również dobrego postępowania (w wielu przypadkach), ale również pouczają, czego nie powinno się robić i jakie są tego konsekwencje.

Bohaterowie danej powieści uczą się na własnych błędach, dzięki czemu możemy wybrać dobrą drogę. Książki kształcą nasz światopogląd, uczą wytrwałości, cierpliwości, uczciwości i szacunku do drugiej osoby (niezależnie od tego czy jest to osoba młodsza czy starsza.)  Dzięki tym stronom papieru ludzie mogą przenieść się do innego świata np. pełnego magii i urządzeń elektronicznych, jak to było w książce pt.” Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych ludzi.” W trakcie czytania danej opowieści wyrabiamy sobie nasze własne zdanie na jej temat, a podczas dyskusji z rówieśnikami i dorosłymi, czy to w czasie lekcji czy poza szkołą, rozmawiamy na temat naszych przemyśleń, przez co uczymy się również, jak podawać argumenty i przykłady odwołujące się do znanych nam lektur.

Dzięki temu mamy także bogatszy zasób słownictwa, przez co możemy się  jaśniej i logiczniej wypowiadać. Czytanie rozwija pamięć, usprawnia myślenie, ułatwia koncentrację i bezbłędne pisanie.

Można również powiedzieć, że książki to otwarta encyklopedia, której nikt nam nie zakaże czytać (w większości przypadków), a tego, co przeczytamy, nie da się już nam zabrać.

Dzięki czytaniu książek możemy na przykład dowiedzieć się, jakie panowały obyczaje w XVII wieku – zostało to opisane między innymi w książce pt. „Robinson Kruzoe.” Robinson nauczył się od Piętaszka wielu praktycznych umiejętności i rzeczy - np. obierania gołębi z piór, obklejając je glinką. Każdego dnia możemy - jeśli tylko zechcemy -poczytać książkę, zamiast oglądać telewizję czy grać na komputerze. Książki to otwarte dla nas źródło wiedzy, trzeba mieć tylko chęci i trochę czasu wolnego, aby ją przyswoić. Taka wiedza może nam się przydać zarówno w życiu codziennym jak i w jakiejś trudnej sytuacji.

Z tego co napisałam powyżej jasno wynika, iż świat bez książek byłby uboższy. I jak widać nie chodzi mi tylko o pisarzy….

 

 

 

Komentarze