CZY ŚWIAT BEZ KSIĄŻEK BYŁBY UBOŻSZY? KAROLINA SZCZUDŁO 6C

 

   Karolina Szczudło 6c

 

Czy świat bez książek byłby uboższy?



 

  Każdy z nas z pewnością choć jeden raz usłyszał słowo ,,książka”. Ludzie je czytają, zdobywają wiedzę. Można by rzec, że każdy znajdzie w tym temacie coś dla siebie. Ale czy na pewno? Jeśli pociągających lektur nie byłoby na świecie, czy byłoby lepiej?  Myślę, że książki zajmują bardzo ważne miejsce w naszym życiu, a w mojej pracy postaram się to udowodnić.

   Warto zacząć od tego, iż dzięki czytaniu przeżywamy wraz z bohaterami ich przygody, pobudzamy wyobraźnię i lepiej odczuwamy emocje. Doskonałym przykładem na to jest cytat Alek Wek: ,,Pięknem w czytaniu jest to, że pozwala nam ono podróżować w sposób, którego nie da się pojąć”. Te słowa uświadamiają, że dzięki lekturze zagłębiamy się w otchłań wspaniałych wspomnień.

   Nie można pominąć również kwestii naukowych. Czytając, ludzie mają mniej kłopotów z ortografią, bo słowa zakodowują się w mózgu błyskawicznie. Poza tym, częsta lektura zwiększa wydolność mózgu. Świadczą o tym badania naukowe Neurology Huffington Post, w których jest mowa o tym, że dzięki czytaniu mózg może zwiększyć wydolność nawet o 32%. Jest to niepodważalny argument, dzięki któremu można spojrzeć na książki z naukowej strony.

   Dodatkowym argumentem, o którym pragnę wspomnieć, jest to, że poprzez czytanie łatwiej jest zasnąć. Dużo ludzi ma problemy ze snem, ale dzięki książce może się to zmienić. Nawiązując do poprzedniej refleksji, posłużę się tym razem przykładem badań naukowych Mayo Clinic. Czytanie pozwala zrelaksować się dużo lepiej niż ekran tabletu czy telefonu, które utrzymują umysł dłużej w stanie koncentracji. Około 45% dzieci, które mają w pobliżu ekran, potrzebuje na zaśnięcie 20 minut więcej. To doskonale przekonuje, że nie tylko warto jest czytać wieczorem, ale też odłożyć sprzęt elektroniczny.

   Mam nadzieję, że udało mi się udowodnić, że świat bez książek byłby zdecydowanie uboższy pod względem naukowym oraz hobbistycznym. Każdy może to zaobserwować i odczuć, sięgając do lektury.

 

 

Komentarze