Temat: Czy warto się wyróżniać, czy lepiej wtopić się w tłum?

                Temat: Czy warto się wyróżniać, czy lepiej wtopić się w tłum?

Tłum ludzi i ja. Czy powinniśmy być jak inni? Może lepiej będzie, jak będę się wyróżniał? Co będzie lepsze? Myślę, że ludzie próbują stopić się z tłumem, gdy chcą się czuć akceptowani i bezpieczni. Czasem ludzie robią to, co wszyscy, żeby nie czuć się samotnymi, aby nie być poddawanym krytyce, ponieważ wszystko, co jest inne, może być skrytykowane.


"Tulipany" M.Zdrojewska



                Kiedy analizowałem temat tej rozprawki,  przyszedł mi na myśl film pt. "Cudowny chłopak". Jest to historia chłopca o imieniu Auggie, który urodził się z wadą genetyczną, przez co ma mocno zdeformowaną twarz. Jest to niestety rzecz, która mocno wyróżnia chłopca na tle innych rówieśników. Auggie pragnąłby stopić się z tłumem, lecz jest to niemożliwe. Nawet, gdy zakłada na głowę hełm astronauty, to zwraca na siebie uwagę. Jego twarz budzi u innych uczucie strachu, wstrętu, chłopcu jest przykro, dlatego wolałby być niezauważonym. Czasem zostaje w domu, kiedy nie ma siły znosić spojrzeń i uwag innych. Z pomocą kochającej rodziny znajduje on jednak rozwiązanie tej sytuacji. Skoro nie może "zniknąć" w tłumie, będzie normalnie żył. Auggie chodzi do szkoły, ma kolegów i koleżanki. Niektórzy się wyśmiewają z jego wyglądu. Auggie stara się jednak zachowywać tak, jakby jego "problem" nie istniał. Zawiązuje się nić przyjaźni pomiędzy Auggim, a dwójką jego rówieśników. To właśnie ta przyjaźń pomaga chłopcu "wtopić się" w tłum. Pomaga to również społeczności szkolnej w zaakceptowaniu inności Auggiego i spojrzeniu na niego jak na zwykłego chłopca, który ma takie same potrzeby akceptacji, przyjaźni, jak wszyscy w szkole. Ten przykład pokazuje, że czasem lepiej sie wtopić się w tłum ludzi i się nie wyróżniać. Pokazuje też postawę dwójki przyjaciół chłopca, którzy postąpili inaczej niż wszyscy w szkole i zaakceptowali jego inną twarz.

                Jestem przekonany, że jeżeli ma się talent to warto wychodzić z tłumu i omówię to na przykładzie filmu pt. "Pierwszy człowiek". Jest to historia o Nielu Armstrongu. Wyróżniał się on od dziecka swoją pasją - zamiłowaniem do lotnictwa. Już jako 16 latek zdobył uprawnienia pilota, zdobył bardzo duże doświadczenie jako pilot w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych Ameryki i studiował inżynierię lotniczą. Po studiach był pilotem doświadczalnym NASA. Neil Armstrong wyróżniał się wśród innych swoją pasją, doświadczeniem, wiedzą i dlatego został wybrany na dowódcę misji Apollo 11, dzięki czemu, jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu.

Myślę, że każdy z ludzi jest inny i ta inność sprawia, że świat jest bardziej interesujący, wielobarwny, nie jest nudny. Gdyby wszyscy ludzie byli jednakowi świat nie rozwijałby się, byłoby nudno.

W filmie "Stowarzyszenie umarłych poetów" profesor języka angielskiego John Keating przekazywał swoim uczniom, aby rozwijać swoje cechy indywidualne zamiast wtapiać się w tłum. Mówił: 

"w człowieku tkwi nieodparta potrzeba bycia akceptowalnym. Za wszelką cenę musicie zaufać tym cząstkom swojej osobowości, które wyróżniają was spośród innych i sprawiają, że jesteście niepowtarzalni. Nawet jeśli wyróżniająca was cecha jest dziwna czy nie akceptowalna."

                Jest wiele postaci historycznych, które wyróżniały się z tłumu talentem i dzięki takim postaciom świat zmienia się na lepsze. Wszystkie wynalazki mamy dzięki takim ludziom. Warto też wyróżniać się wtedy, gdy chcemy zrobić coś dobrego dla innych ludzi, tak jak np. Jurek Owsiak, który organizuje co roku Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, czy papież Franciszek, który uczy, że wszyscy powinniśmy być dla siebie dobrzy, bez względu na kolor skóry czy wyznanie.

                Reasumując moje rozważania, mogę stwierdzić, że warto jest wyróżniać się, jeżeli ma się pasję, pomysł, talent, coś do powiedzenia, coś dobrego do zrobienia.

                Czy warto stopić się z tłumem? Myślę, że czasem daje to poczucie bezpieczeństwa i spokoju, nie można jednak ślepo podążać za większością, bać się opinii innych i rezygnować ze swojego zdania. Zawsze warto być sobą i myślę, że to jest właśnie "złoty środek" i odpowiedź na pytanie z tematu rozprawki. "Złoty środek" to wyróżnianie się swoimi zaletami, współdziałanie z innymi w społeczeństwie ze świadomością własnej niepowtarzalności i bycie wolnym w swoich przekonaniach. Według mnie takie postępowanie powoduje, że ludzie są szczęśliwi.

Michał Mordka 7c

 

 


Komentarze

  1. Praca bardzo ciekawa i interesująca. Dobrze, że podałeś przykłady z filmów i z teraźniejszości oraz wprowadziłeś cytaty do swojej pracy. Jedyne czego mi brakuje to przykładów z książek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Praca mnie zaciekawiła, miło mi się czytało. Dałeś fajne, ciekawe przykłady, ale następnym razem daj jeden przykład z literatury.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pracę czytałam z zaciekawieniem, podałeś dobre przykłady. Szkoda, że wśród nich nie było odniesienia do literatury.

    OdpowiedzUsuń
  4. Praca bardzo dobrze napisana przez co z zaciekawieniem czytałem. Przykłady są jak najbardziej dobre, jednak minusem tej pracy jest brak przykładu z literatury.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja osobiście uważam twoją pracę za bardzo dobrą i interesującom.
    Czytając ją mogłem się domyślić że wiesz o czym muwisz i że oglondasz dużo fajnych filmów.
    Osobiście dałbym jeszcze jeden przykład ale z literatury ale to mały szczegół przy takiej pracy.
    Pozdrawiam Eryk

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Przekleństwa i wulgaryzmy. Ich używanie jest szkodliwe!