Ziemię mamy tylko jedną - czy powinniśmy o nią dbać?
Ziemię mamy tylko jedną - czy powinniśmy o nią dbać?
"Słoneczka" M.Zdrojewska |
W obecnym czasie nasza planeta jest bardzo zagrożona. Człowiek nieustannie przyczynia się do jej niszczenia. Aby prowadzić spokojne życie, należy żyć w harmonii z przyrodą. Tak dużo czynników pochodzących ze środowiska wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Ziemię mamy tylko jedną, dlatego w trosce o naszą przyszłość należy dbać o naszą planetę.
W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż obecnie w naszej przyrodzie dzieją się nieprzewidywalne anomalia pogodowe. Globalne ocieplenie klimatu niesie za sobą różne kataklizmy. Z roku na rok lato jest bardziej upalne. Topnieje lodowiec na Antarktydzie. Burze stają się bardziej intensywne i niebezpieczne. Trzęsienia ziemi występują na terenach, na których dotychczas nie miały miejsca. Nie tak dawno byliśmy świadkami największego w historii pożaru w Australii. Przyczyniły się do tego zmiany klimatyczne. Straty są bardzo ogromne. Spłonęły miliony hektarów lasów, zginęli ludzie, zniszczone zostało mienie ludzkie, a najbardziej ucierpiały bezbronne zwierzęta. W zaistniałej sytuacji pomógł obfity deszcz, który opanował pożar, ale niestety przyczynił się do następnej klęski żywiołowej, którą jest powódź. Doskonałym przykładem dbania o swoją planetę jest Mały Książę. Nie miał on zbyt wiele obowiązków. Codziennie czyścił dwa czynne wulkany i jeden wygasły. Gdyby tego nie robił, groziłoby to wybuchem. Kolejnym zagrożeniem były baobaby. Należało je wyrywać zanim urosną, ponieważ mogłyby rozsadzić planetę. Dlatego Mały Książę uważał iż: ,,Czasem odłożenie pracy na później, nie przynosi szkody. Lecz w przypadku baobabów jest to zawsze katastrofa”.
Kolejną kwestią jest coraz bardziej zanieczyszczone powietrze, przez co zagraża nam smog. Ciągły rozwój przemysłowy i komunikacyjny tylko pogarsza tę sytuację. Może watro byłoby ograniczyć jazdę samochodem i korzystać z komunikacji publicznej. Ograniczymy w ten sposób ilość szkodliwych spalin, które później musimy wdychać. Ogromne znaczenie w naszych miastach ma zieleń. Nie tylko ładnie wygląda, ale spełnia szereg innych funkcji m.in. oczyszcza i wentyluje powietrze. Miasta pozbywają się tej zieleni na korzyść powstających nowych osiedli mieszkaniowych. Ludzie mający własne domki powinni zrezygnować z pieców węglowych, a zastąpić je ekologicznymi. W walce ze smogiem bardzo ważna jest edukacja. Dlatego powstaje wiele poradników, informacji w internecie i prasie. Jest też informator ,,Alarm Smogowy”, który informuje o jakości powietrza, przez co mobilizuje mieszkańców do zmian.
Z roku na rok ludzie gromadzą coraz więcej odpadów. I to jest kolejny problem naszej planety. Jednym z głównych winowajców, są wszystkie produkty jednorazowe tj. plastikowe kubki, sztućce czy reklamówki. Produkty te, aby ulec rozkładowi, potrzebują czterysta lat. Śmieci , które nie są odpowiednio zabezpieczone trafiają do gleby, przez co silnie ją zatruwają. Następnie rozprzestrzeniają się po morzach i oceanach. Stanowią wówczas zagrożenie dla zwierząt morskich. Bardzo często zatrzymują się w ich żołądkach, ponieważ nie są w stanie ich strawić, prze co bardzo cierpią. Dlatego bardzo istotne jest segregowanie śmieci i odpowiednie ich zabezpieczenie.
Uważam, że każdy człowiek powinien uświadomić sobie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Jeśli chcemy, aby życie nie tylko ludzkie, ale też i zwierzęce, dalej trwało na ziemi, musimy dołożyć wiele starań, żeby ograniczyć wszystko to, co szkodzi środowisku.
Rozważania chciałbym podsumować słowami Konfucjusza: ,,Przyroda bez człowieka może żyć, ale człowiek bez przyrody zginie”.
Kacper Bojanowicz 7b
Bardzo interesująca praca. Uświadamia współczesny problem świata jak np. Globalne ocieplenie lub topniejące lodowce. Przy okazji informuję nas o tym jak można o nią zadbać oraz wykorzystanie cytatu Konfucjusza był bardzo dobrym pomysłem 4.5/ 5 gwiazdek :)
OdpowiedzUsuńPraca bardzo dobra, świetnie opisuje dzisiejsze problemy naszej planety w ostatnich czasach np. Pożary w Australii czy globalne ocieplenie. Podajesz przykłady radzenia, zapobiegania tym sytuacją. 9/10 gwiazdek ;)
OdpowiedzUsuńBardzo fajna praca . Można dowiedzieć się sporo o zanieczyszczeniach środowiska i o tym jaki mamy wpływ na poprawę tego stanu. Myślę że twoja praca choć trochę wpłynie na poprawę jakości naszego środowiska , faktycznie coraz więcej słyszymy o globalnym ociepleniu i o kataklizmach spowodowanych przez człowieka. Takie prace jak twoja powinny być pokazywane i publikowane częściej. BRAWO! 10/10.
OdpowiedzUsuń